Китапханә хезмәткәрләренең фәнни эшчәнлеге нәтиҗәләре

28 июнь 2019 ел., җомга

Китап һәм китапханә белемнәре, библиография, язма һәм басма мирасны саклау, культурология юнәлешләрендә фәнни эшчәнлек белән шөгыльләнүчеләр Татарстан Республикасы Милли китапханәсе хезмәткәрләре арасында аз түгел. Алар фәнни-тикшеренү эшләре алып бара, чыганакларны өйрәнә, мәкаләләр яза һәм бастыра, китаплар, белешмәлекләр, каталоглар, библиографик күрсәткечләр чыгара, гыйльми форумнарда һәм конференцияләрдә катнаша, докладлар белән чыгыш ясый. Моңа дәлил буларак Милли китапханә хезмәткәрләренең соңгы вакытта төрле җыентыкларда, журналларда дөнья күргән фәнни мәкаләләре исемлеген библиографик тасвирламалар рәвешендә тәкъдим итәбез:

Елизарова Р.У. Национальная библиотека Республики Татарстан: исторические преобразования в период 1916–1940 годов // Румянцевские чтения – 2019. Ч. 1 = The Rumyantsev readings – 2019. Pt. 1: материалы Междунар. науч.-практ. конф. (23–24 апр. 2019): [в 3 ч.] / Министерство культуры РФ, Российская гос. б-ка, Библ. Ассамблея Евразии; [сост. Е.А. Иванова; редкол.: В.В. Дуда (председатель), Ю.С. Белянкин, М.Я. Дворкина и др.]. – Москва: Пашков дом, 2019. – 389, [2] с. – С. 232–236.

Набиуллина Л.Н. Опыт внедрения информационных технологий в отделе рукописей и редких книг Национальной библиотеки Республики Татарстан // Румянцевские чтения – 2019. Ч. 2 = The Rumyantsev readings – 2019. Pt. 2: материалы Междунар. науч.-практ. конф. (23–24 апр. 2019): [в 3 ч.] / Министерство культуры РФ, Российская гос. б-ка, Библ. Ассамблея Евразии; [сост. Е.А. Иванова; редкол.: В.В. Дуда (председатель), Ю.С. Белянкин, М.Я. Дворкина и др.]. – Москва: Пашков дом, 2019. – 397, [2] с. – С. 201–207.

Елизарова Р.У. Национальная библиотека Республики Татарстан: взгляд в собственную историю // Дополнительное профессиональное образование как стратегический ресурс развития культуры регионов: материалы V Международной научно-практической конференции (16 мая 2019 г.) / Министерство культуры РТ, Инс-т дополнительного профессионального образования (повышения квалификации) специалистов социокультурной сферы и искусства; сост.: Е.Б. Гоглева, Т.В. Абалимова. – Казань: Центр инновационных технологий, 2019. – 196 с. – С. 28–34.

Мәрданов Р.Ф. Саралы Мең ыруы татарлары: [Чулман, Ык һәм Иж елгалары буенда гасырлар дәвамында яшәгән төп халыкның тарихы тур.] // Безнең мирас. – 2019. – № 1. – Б. 36–43; № 2. – Б. 26–31; № 3. – Б. 22–29.

Һадиев И.Г., Мәрданов Р.Ф. Тау иленең ташъязма истәлекләре: [Татарстан Республикасы Питрәч р-ны Тау Иле авылының борынгы тарихи-эпиграфик истәлекләре (гарәп язулы кабер ташлары) тур.] // Безнең мирас. – 2019. – №4. – Б. 26–33.

ЯҢАЛЫКЛАРГА ЯЗЫЛУ
Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: